ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 15154133
*
nr 1515 4133
Pigtittare
tre lådor, mahogny, sent 1800-tal. Längd: 60 cm. Höjd: 73 cm
Kondition: torrsprickor
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 20:18:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/1 19:50:49
1
300 kr
16/1 19:32:08
2
350 kr
16/1 20:13:06
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar tre lådor trä
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:27
*
Pigtittare
Kondition: torrsprickor
nr 1515 4133
Pigtittare
tre lådor, mahogny, sent 1800-tal. Längd: 60 cm. Höjd: 73 cm
Kondition: torrsprickor
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/1 19:50:49 | 1 | 300 kr |
16/1 19:32:08 | 2 | 350 kr |
16/1 20:13:06 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar tre lådor trä
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:27